Müezzin Mahfili

 

müezzin mahfiliSevgili Çocuklar


Size anlatacağım son bölüm Müezzin Mahfilidir. Buraya Müezzinler Bölümü de diyebiliriz. Mahfil cami içindeki sütunlu, yüksekçe mekanlara denir. Etrafı tahta veya taş parmaklıkla çevrilidir.
Bunların yüksekliği 3 metreye kadar çıkar, mermer veya ahşap ayaklarla desteklenir. Bazıları basamaklıdır, bazıları dayama merdivenlidir. Tavanları süsleme sanatıyla döşelidir. Genellikle büyük camilerde sağ-orta kısmında yer alır. Sultanahmet Camisinde olduğu gibi. Küçük camilerde ise ana giriş kapısının önünde bulunmaktadır.
Selimiye Camiindeki müezzin mahfili, altında bulunan suyu zemzem kaynağından geldiği inanılan şadırvanı ile görülmeye değerdir.
Çocuklar, müezzin, camilerde ezan okuyan, sala getiren, namazlarda selam ve tesbih dualarını okuyan kişidir. İlk müezzin Bilal-i Habeşi'dir. Cemaatten herkes müezzin olabilir. Müezzin olacak kişinin Kuran-ı Kerim okuyabilmesi ve güzel sesli olması genel olarak kabul edilir.
Müezzin, ezan okurken kıbleye döner. Müezzin, namaz aralarındaki duaları sesli bir şekilde okur. Güzel sesin önemli olduğu müezzinlik, zamanla sanatlaşmıştır. Ezanın makam ile okunması, müezzinlerin güzel sesli olmaları gerektiği düşünülmesi, müezzinliği sanat haline getirmiştir.
Sevgili Çocuklar, bir müezzinin güzel sesinden bir aşrı şerif dinlemek hem de Kocatepe’de ne güzel olur değil mi?

 

---------------------------------------------

E-mail:posta@camiyiseviyorum.com